Mathematics


Budding Buds Sr Sec School

Summer Assignment

Class VII:: Subject (Mathematics)

2013-2014

 

  1. At pizza barn, a 16 – slice pizza costs 12 dollar, a 10 – slice pizza costs 10 dollar, and an 8 – slice pizza costs 8 dollar. There are 20 people coming over, and there should be at least one slice for everyone.  You can spend 20 dollar. How can get the most pizza slices for your money?
  2.  A bag contains some orange, blue, red and yellow marbles. Each student is allowed to pick two marbles. How many students must be there so that two students pick marbles of the same colour?

***